Domainlerdeki Harf Kombinasyonu Nasıl Değerlendirilir?

 

Bir domain kısa karakterler içeriyorsa uzantısı kesinlikle com ya da ne olmalıdır. En popüler olanlar bu uzantılardır. Eğer imkan varsa com uzantılı kısa karakterli bir domain almak resmen nimettir.

 

 

Domaniler’de ki Harf Kaliteleri

 

Her dilde en çok geçen kelimeler vardır. Bu çok sık kullanılan harfler internetten dünyasında başlı başına bir değer kavramı yarattılar. Örnek olarak Türkçemizde “s” harfinin kullanımı “p” harfinin kullanımından çok daha fazladır. Bu yüzden Türkçe domainler’de “s” harfi “p” harfinden daha değerlidir. Şimdi bütün dillerin ortalaması alınarak size bir harf değer tablosu vereceğiz İncelemekte fayda var.

 

En değerli harfler (süper Premium) : bu harfler domainler içinde en çok kullanılan harflerdir. Yani dillerde en çok geçen harfler.

 

E,i,o,a,c,s

 

 

Değerli harfler (Premium) : bu harfler dillerin 1 alt versiyon değerli harfleridir. Mantık aynı yine kullanım sıklığına göre oluşturulmuştur.

 

R,t,p,b,n,m,d,l

 

 

Kalitesi daha düşük değerli harfler (low Premium quality) : ilk 2 sıra değerli harflerden daha değerli olan 3. sıkılıkta kullanılan harfler.

 

F,g,h

 

 

Orta düzey harfler (middle premium) : Orta düzey yani kullanım sıklığı genel olarak dillerde orta düzeyde olan harfler.

 

U,k

 

 

 

Orta düzey deeğrsiz harfler  (middle non-premium) : orta düzeyin altında da bulunana dillerde daha az tercih edilen harfler.

 

W,j,v

 

 

Değersiz harfler  (non-premium) : Bunlarda en değersiz yani dillerde en az sıklıkla kullanılan harflerdir. Pek kullanılmadıklarından domainler’de değerli değillerdir.

 

Q,y,x,z

 

 

 

Şimdi Bu tablodan yola çıkarak 4 harfli bir domain’in değer tablosunu görelim

 

4 harfli süper değerli bir domain: asce.com

3 harfi süper biri değerli domain: esar.com

4 harfi de değerli domain: ndml.com

 

Bu sıralama böyle gidiyor. Şimdi bu sıralama aslında tek başına anlamı olmayan domainler içindir. Yani rastgele seçilmiş harflerden olan domainler için. Buradan bir özet yapmak gerekirse eğer anlamsız 4 harften oluşan bir domain alacaksanız bu domain Q,y,x,z

Harflerinden mümkün oldukça uzak olsun. Bu harflerden oluşacak birden çok domain yerine daha değerli karakterlerden oluşan birkaç domain sizin için daha değerli bir yatırım olabilir.

 

Copyright 2012 @ Tüm Hakları Saklıdır

Domain Platformu